Here’s What You’re Really Paying for Produce With Edible Yield Factored In



Here’s What You’re Really Paying for Produce With Edible Yield Factored In

Home Tips

Once upon a time, in culinary school, we were asked to do something I think most of us had hoped to avoid as aspiring chefs: math. Rather than prepping food for the panby precisely cubing potatoes and dicing up the day’s mirepoix with our usual kniveswe spent the morning with retractable pencils, doing a little light algebra.

What we were calculating was the actual cost of ingredients, mainly produce, based on how much of a given item is usable. Consider unavoidable food waste such as banana peels, the cores of bell peppers, the ends of celery, and so on.

When you’re paying for an item by weight, in culinary math terms the yield, or “edible portion” of a given item factors into its actual cost, which is necessary for chefs to consider when accounting for how to price a dish.

Should you be calculating every element that goes into your home-cooked meals? Certainly not. (Or rather, hopefully not? Given the state of the economy and the price of eggssome of us might have to.) But culinary math can help determine what you’re actually spending in the produce aisle versus what you’re potentially wasting.

Whether you’re about saving pennies or saving the environment by considering food waste (or you’d like to do both), there are food items that have a lower value considering how much of them you can consume.

Calculating value based on edible yield of fruits and vegetables

Five servings of produce: half cup of blueberries, half a mango, one bell pepper, one avocado, half cup of carrots

Fruits and vegetables offer starkly different overall value when edible yield is considered.

Amanda Capitto/Cnet

Fear not, this isn’t an exercise that involves actually measuring the weight of banana peels or trying to assign a percentage to how much of the ends of zucchini you throw out. Even chefs make use of handy yield charts that inform, on average, how much of a given item is usable.

Determining the actual cost of an ingredient, then, involves calculating the new price based on the edible portion. For instance, if a head of cauliflower costs $1.49 per pound, and only 55% of it is usable — once you remove the core and leaves — then the per pound cost increases by almost double for the usable portion. You may have spent about $3 on two pounds of cauliflower, but you’re getting to use only a little over a pound of what you paid for. To determine the actual cost, then, you take the purchase cost and divide by the yield percentage, expressed as a decimal.

For example: $1.49/.55 = $2.70

cauliflower

A head of cauliflower has a considerably low edible yield.

Alina Bradford/CNET

Suddenly, that head of cauliflower doesn’t seem like so much of a bargain. Consider, also, that chefs might routinely make use of more of various fruits and vegetables than do home cooks. Broccoli stems can be peeled, cooked and pulverized into a cream of broccoli soup, and onions can go, skin and all, into a pot of stock.

Lemons and limes typically get zested before they get juiced, and even pineapple skin has culinary applications. Pineapple fronds may even end up as garnish in the cocktail menu. Watermelon rinds can be pickled. Are you pickling your watermelon rinds at home? Didn’t think so.

Produce with the lowest yield (most waste)

bell peppers being sliced

Next time you load up on bell peppers at the market, consider that you’ll only be consuming about 65% of the total product.

Getty Images

You don’t need to be purchasing in bulk by weight to consider how much of an ingredient you’re actually going to be able to use. Understanding the yield of certain items can help you look at the price tag a little differently, as well as consider how much is headed for the trash.

Here are 12 common items in the grocery store that have the lowest percentages of edible portion, and therefore the highest waste. (Garden peas have the smallest usable portion, at 38%, but lucky for all of us, if you’re actually shelling peas at home, you probably grew them yourself.) Using current prices I collected from Instacart.

Cauliflower

$2.99 each

55%

$5.43 each

Asparagus

$2.99/lb.

56%

$5.34/lb.

Broccoli

$2.99/bunch

61%

$4.90/bunch

Fennel bulb

$2.69 each

60%

$4.48 each

Green leaf lettuce

$1.99/head

67%

$2.97/head

Bell peppers

$1.50 each

65%

$2.31 each

Butternut squash

$3.37 each

66%

$5.10 each

Banana

45 cents each

67%

67 cents each

Cantaloupe

$4.99 each

50%

$9.98 each

Pineapple

$5.99 each

52%

$11.52 each

Watermelon

$6.99 each

47%

$14.87 each

Grapefruit

$2.29 each

47%

$4.87 each

According to the US Environmental Protection Agency (while it still exists), food waste accounts for 60% of greenhouse gas emissions. Even if you’re a consummate recycler who always brings your own grocery bags to the store, if you don’t have a way to deal with food waste (a local food waste recycling program, a backyard compost pile, or a countertop food recycling appliance), the produce you buy most often may be contributing to the problem more than how it’s packaged.

assorted berries

Berries may seem expensive at first glance, but they’re one of of the highest yield types of produce you’ll find at the market.

Driscoll’s

Read more: I Cut My Kitchen Waste by 80% in One Week With This Small Appliance

Fruits and vegetables with highest yield (least waste)

Maybe the above chart helps you think creatively about how to use more of what you buy, or at least helps you adjust your shopping habits, if you’re someone who frequently throws out stuff that’s gone bad. Perhaps it puts in perspective the extreme cost of buying certain items out of season, especially items that have a low yield. (Looking at you, watermelon.)

bowl of baby spinach

Spinach is cheap, good for you and results in very little food waste after preparing.

Getty Images

Fortunately, however, there are many items in the produce aisle that have high percentages of usable portions. If you’re concerned about food waste, now’s the time to increase your consumption of the following:

  • Green beans (88% usable)
  • Broccoli crowns (95%)
  • Button mushrooms (97%)
  • Onions (89%)
  • Snap peas (85%)
  • Rutabaga (85%)
  • Baby spinach (92%)
  • Zucchini (95%)
  • Tomatoes (91%)
  • Blueberries (96%)
  • Grapes (92%)
  • Plums (94%)
  • Strawberries (89%)





Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *